Časté otázky a praktické rady

+ Prišla mi žaloba zo súdu
Pre bežného človeka je doručenie žaloby zo súdu nepríjemná skúsenosť. Byť žalovaný vytvára v živote značný prvok neistoty, k čomu určite prispieva i spôsob, akým súd dokumenty doručuje. V zásade obdržíte veľké množstvo dokladov, ktoré bývajú nielen neprehľadné, ale v zásielke nebývajú ani roztriedené. Najskôr je najdôležitejšie identifikovať a prečítať si samotnú žalobu (to, čoho sa žalobca domáha býva spravidla uvedené na konci žaloby ako tzv. žalobný petit). Následne je potrebné v dokladoch nájsť výzvu súdu na ďalší postup - výzvu na vyjadrenie k žalobe, pričom súd stanovuje na tento úkon primeranú lehotu. V prípade, ak by ste sa v tejto lehote nevyjadrili, môžete spor prehrať kontumačne napriek tomu, že ste to Vy, kto je v práve. V každom prípade, ak by ste sa aj chceli v súdnom konaní zastupovať sami, odporúčame sa minimálne poradiť s advokátom, ktorý Vám vysvetlí, ako vo veci postupovať.
+ Ako prepísať nehnuteľnosť
Väčšina ľudí za celý život uzatvára zmluvu o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti len niekoľkokrát. Je preto namieste byť v týchto situáciách obozretný a chrániť svoj majetok a svoje záujmy. Skúsený advokát dokáže rýchlo identifikovať prípadné riziká spojené s nehnuteľnosťou, s osobou, ktorá je druhou zmluvnou stranou a klienta pred týmito rizikami zabezpečiť. V prípade jednoduchších zmlúv uzatváraných medzi rodinnými príslušníkmi je samozrejme možné spísať si zmluvu i sám, v takých prípadoch sa však častokrát stáva, že katastrálny orgán pre technické chyby zmluvy konanie preruší, čo spôsobí zbytočné komplikácie. Zároveň, v prípade podania návrhu na vklad advokátom je tento podávaný v zásade elektronicky, čím dôjde k zníženiu správneho poplatku na polovicu.
+ Som trestne stíhaný / bolo voči mne podané trestné oznámenie
V prípade, že ste podozrivý zo spáchania trestného činu (bolo voči Vám podané trestné oznámenie, boli ste predvolaný na políciu ako podozrivý) odporúčame ihneď sa vo veci poradiť s advokátom. V takýchto prípadoch je viac ako vhodné nič nepodceniť. Každý prípad je individuálny a zaslúži si i individuálny prístup. Základnou radou je však dodržanie obozretnosti a zabezpečenie si odbornej právnej pomoci.
+ Bol som predvolaný ako svedok
Či už ide o civilné alebo trestné konanie, každý má povinnosť vypovedať ako svedok. Zákon však pozná prípady, kedy je možné odoprieť vypovedať. Ide najmä o prípad, ak by si svedok výpoveďou sám sebe alebo blízkym osobám spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania. Navyše, ak by ste predvolanie ignorovali, súd Vám môže uložiť poriadkovú pokutu a v krajných prípadoch Vás môže nechať predviesť políciou.
+ Otec dieťaťa neplatí výživné
V prípade, ak rodičia nie sú na plnení vyživovacej povinnosti dohodnutí, túto môže stanoviť súd. Ak už vo veci bolo vydané súdne rozhodnutie, ktoré nariadilo platiť povinnému rodičovi výživné, tak v prípade neplnenia je možné podať návrh na exekúciu. S takýmto návrhom Vám pomôže a vo Vašom mene elektronicky podá buď advokát alebo priamo exekútor. V prípade, že povinný rodič neplatí výživné dlhšiu dobu, je na mieste zvážiť podanie trestného oznámenia pre trestný čin zanedbania povinnej výživy. Povinný rodič v takom prípade častokrát výživné doplatí, aby sa vyhol trestnému stíhaniu.

Ak výživné nebolo súdom stanovené a rodič, ktorý nemá dieťa v opatere, neprispieva na jeho výživu, tak je možné kedykoľvek podať návrh na súd, aby výživné stanovil súd. Výživné sa v takom prípade stanovujem spravidla odo dňa podania návrhu, preto odporúčame takýto návrh podať čo najskôr. Výška výživného sa odvíja najmä od majetkových možností (zárobku) povinného rodiča a odôvodnených potrieb dieťaťa (nákladov naň).
+ Ako zvýšiť výživné
Ak bolo výživné v minulosti stanovené súdom, tak jeho výšku je možné súdne i zmeniť. Zmena výživného je odôvodnená pri zmene pomerov. Ide napríklad o nárast nákladov na dieťa, ak povinný rodič dosahuje vyšší zárobok, atď.
+ Potrebujem skontrolovať zmluvu
Či už ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti, pracovnú zmluvu alebo zmluvu o dielo so stavebnou firmou, každý zásadnejší právny úkon si vyžaduje Vašu pozornosť. Pred podpísaním akejkoľvek zmluvy je potrebné skontrolovať svoje údaje, predmet zmluvy (teda to, na čom ste sa dohodli a či je to to, čo si naozaj prajete) a všetky vedľajšie ustanovenia týkajúce sa lehôt alebo zmluvných pokút. Ak by ste v zmluve niečomu nerozumeli alebo sa Vám tam niečo nepozdávalo, nehanbite sa na to upozorniť, prípadne si vyžiadať čas na preštudovanie alebo vyhľadanie odborného právneho poradenstva.
+ Náhrada škody pri dopravnej nehode
Dopravných nehôd žiaľ pribúda, a nanešťastie mnohé z nich zanechajú následky na zdraví, majetku a psychike poškodeného. V takomto prípade môže mať poškodený viacero vymožiteľných nárokov. Nárok na náhradu škody na majetku zahŕňa skutočnú škodu na vozidle, prípadne na iných pri nehode poškodených veciach. V súvislosti s opravou poškodeného vozidla má poškodený vo väčšine prípadov i nárok na náhradu za prenájom náhradného vozidla. V praxi býva častým problémom stanovenie výšky náhrady škody pri oprave vozidla, respektíve určení jeho hodnoty pri totálnej škode na vozidle. V takýchto prípadoch je vhodné sa nechať zastúpiť advokátom a žiadať plnú náhradu škody.
+ Náhrada škody na zdraví pri dopravnej nehode
Dopravné nehody majú častokrát vážne následky na zdraví jej účastníkov. V prípade, ak ste boli účastníkom dopravnej nehody a utrpeli ste ako poškodený zranenia, máte právo na náhradu škody na zdraví. Môžete si súčasne uplatniť viacero druhov nárokov a to 1) Bolestné, 2) Sťaženie spoločenského uplatnenia, 3) Strata na zárobku počas PN, 4) Strata na zárobku po skončení PN, 5) Strata na dôchodku, 6) Jednorazové odškodné, 7) Náklady spojené sliečením.

Pojem bolestné predstavuje odškodnenie poškodeného za fyzickú a psychickú bolesť spôsobenú zranením pri dopravnej nehode. Sťaženie spoločenského uplatnenia je náhrada za trvalé následky zranení poškodeného, ktoré objektívne obmedzujú jeho schopnosť vykonávať bežné činnosti alebo prácu. Uplatnenie spravodlivej kompenzácie poškodeného býva zložité, preto odporúčame dať sa pri týchto úkonoch právne zastúpiť. V prípade zníženia alebo odmietnutia nároku zo strany poisťovne odporúčame kontaktovať advokáta.
+ Náhrada škody pri dopravnej nehode - nemajetková ujma
Poškodený sa môže domáhať okrem vyššie uvedených nárokov aj nároku na zaplatenie náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, ak dopravná nehoda mala vplyv aj na jeho súkromný alebo rodinný život (napr. prežívanie šoku/smútku po dopravnej nehode najmä stratou blízkej osoby).

Nárok na náhradu nemajetkovej ujmy môžu mať teda aj pozostalí, ak pri dopravnej nehode dôjde k usmrteniu ich blízkej osoby (spravidla pozostalý manžel, deti, prípadne súrodenci). Nemajetková ujma v tomto prípade spočíva v tom, že usmrtením im blízkej osoby došlo k nenapraviteľnému pretrhnutiu citových a rodinných väzieb. V dôsledku toho sú tieto osoby ukrátené na rodinnom a súkromnom živote stratou blízkej osoby. Výška náhrady sa určuje s prihliadnutím na závažnosť nemajetkovej ujmy a okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.